Od kilku lat spada w Polsce ilość wypadków samochodowych i choć nie są to spektakularne zmiany w statystykach, to jednak w tym przypadku nawet niewielka różnica traktowana jest jako wielki sukces, chodzi przecież często o życie i zdrowie ludzkie. Wielu specjalistów wskazuje, że lepsze statystyki nie są wynikiem lepszej jazdy kierowców, a raczej coraz powszechniej stosowanymi w samochodach systemami zabezpieczającymi. Co więc mają na swoim wyposażeniu bezpieczne auta?
Systemy wspomagające bezpieczne prowadzenie samochodu:
– Asystent zmiany pasa ruchu — jest to system zabezpieczający, który służy do monitorowania sąsiednich pasów, chroni przed niebezpieczeństwem, jakim jest „martwe pole” w lusterku, które jest przyczyną znaczącej ilości wypadków na polskich drogach.
– Wbudowany system utrzymania pasa ruchu — jest to system reagujący na gwałtowne zmiany pasa ruchu, w większości aut niebezpieczeństwo sygnalizowane jest głośnym alarmem dźwiękowym lub lekkim skorygowaniem toru jazdy.
– Brake Assist System (BAS) – system wspomagający nagłe hamowanie (udowodniono, że kierowcy nie wykorzystują całego potencjału układu hamowania w trudnym sytuacjach, czemu zaradzić ma ten system).
Istnieje oczywiście o wiele więcej systemów wspomagających bezpieczeństwo użytkowników aut, już jednak te dają wyobrażenie o tym, jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do bezpieczeństwa kierowców i pasażerów.